Ogólne Warunki Dostaw i Gwarancji Jungheinrich Polska Sp. z o.o. (Stan na dzień 1.10.2015r.)
Jungheinrich Polska Sp. z o.o. ul.Świerkowa 3·Bronisze k.Warszawy·05-850 Ożarów Mazowiecki·NIP PL1130082801·REGON 010465346·KRS 0000137163·Organ Rejestrowy:Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy KRS·Kapitał zakładowy: 13.000.000PLN·Zarząd: Jarosław Cisak
A. Zakres obowiązywania, podstawowe określenia
1. Ogólne Warunki Dostaw i Gwarancji („OWDiG”) Jungheinrich Polska Sp. z o.o. („JH”) stanowią integralną część wszystkich ofert, oświadczeń woli składanych przy dokonywaniu czynności prawnych, wszystkich umów zawieranych przez JH, w tym umów sprzedaży i dostawy, konserwacji i serwisowych, doradczych oraz pozostałych umów o świadczenie usług, z wyłączeniem umów najmu, do których zastosowanie mają Ogólne Warunki Umów Najmu Wózków Widłowych JH.
2. Uregulowania odmienne do postanowień OWDiG wymagają pod rygorem ich nieważności zgodnych oświadczeń woli wyrażonych w formie pisemnej przez JH i Kupującego zwanych dalej „Stronami”. „Kupujący” w rozumieniu OWDiG oznacza stronę umowy sprzedaży, a także adresata oferty, zamawiającego, zleceniodawcę, autoryzowanego sprzedawcę oraz pozostałe osoby będące stroną stosunków prawnych z JH
3. W przypadku istniejących stałych kontaktów handlowych OWDiG obowiązują dla wszystkich przyszłych umów sprzedaży, dostawy, umów konserwacji i umów serwisowych oraz innych umów, o ile Strony nie postanowią inaczej. Strony wyłączają możliwość zastosowania lub obowiązywania ogólnych warunków dostaw, gwarancji lub sprzedaży stosowanych w działalności Kupującego. OWDiG obowiązują Kupującego również we wszystkich kolejnych umowach wynikających z zawartej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług takich jak np. umów serwisowych czy konserwacyjnych.
4. OWDIG doręczane są Kupującemu na piśmie w szczególności wraz z ofertą handlową, umową lub fakturą. Z chwilą doręczenia OWDiG ich treść staje się obowiązującą regulacją prawną pomiędzy Stronami. Kupujący składając zamówienie, zlecenie lub zawierając umowę sprzedaży wyraża tym samym zgodę na włączenie OWDiG do treści umowy, jako jej integralną i wiążącą część. Przyjęcie OWDiG przez Kupującego następuje również w każdy inny sposób, jeżeli z zachowania Kupującego wynika, iż się z nimi zapoznał. Przy braku innych pisemnych umów lub uzgodnień treść OWDiG stanowi pomiędzy Stronami wyłącznie obowiązującą regulację prawną.
5. Jeżeli poszczególne postanowienia OWDiG są lub będą nieważne lub bezskuteczne, to nie narusza to ważności i skuteczności pozostałych postanowień. W miejsce nieważnych lub bezskutecznych postanowień stosuje się postanowienia kodeksu cywilnego, które są możliwie najbliższe założeniom OWDiG.
B. Zawarcie umowy, przedmiot umowy, zakres dostawy, opakowanie
1. Wszelkie publikowane oferty, wzory umów, cenniki, katalogi, zdjęcia, foldery reklamowe, formularze zamówień, uzgodnienia Stron oraz inne dokumenty lub materiały promocyjne, a także korespondencja sprzed wysłania oferty, mają jedynie charakter informacyjny i stanowią zaproszenie do rokowań w rozumieniu art. 71 k. c., a stają się wiążące dla JH dopiero po pisemnym potwierdzeniu zamówienia przez JH. Oświadczenia uznawane za ofertę, o której mowa w art. 66 § 2 k.c. wiążą JH w terminie oznaczonym w ofercie, a w razie braku jego oznaczenia w terminie 4 tygodni.
2. Zawarcie umowy z JH następuje z chwilą pisemnego potwierdzenia przez JH prawidłowo złożonego zamówienia, z zastrzeżeniem, że JH po złożeniu zamówienia przez Kupującego ma prawo w formie pisemnej określić inną chwilę zawarcia umowy lub jej wejścia w życie.
3. Kupujący odpowiada za prawdziwość i prawidłowość danych podanych w zamówieniu, zleceniu lub w załączonych do zamówienia dokumentach. Kupujący nie może odmówić przyjęcia towaru dostarczonego zgodnie z własnym zamówieniem.
4. Miejscem spełnienia świadczenia JH jest wskazane w zamówieniu miejsce dostawy towaru na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
5. JH zastrzega możliwość zmian konstrukcyjnych, danych technicznych i wzornictwa zamówionego towaru w okresie dostawy, wynikających z modernizacji i postępu technicznego, z zastrzeżeniem, że zmiany takie nie spowodują podstawowych zmian zamówionego towaru takich jak właściwości techniczne, funkcje i wygląd oraz że będą one zasadniczo do przyjęcia przez Kupującego.
6. Podawane przez JH parametry pracy odnoszą się do pracy w temperaturze +20° C, równej nawierzchni betonowej oraz suchego otoczenia, z wyłączeniem okresu rozruchu pojazdu. Różnice w stosunku do deklarowanych parametrów występujące nawet w powyższych warunkach są dopuszczalne w zwykłym zakresie tolerancji podczas normalnej eksploatacji.
7. JH zastrzega sobie nieograniczone prawo własności oraz autorskie prawa majątkowe do przedstawianych indywidualnie Kupującemu ofert, kalkulacji kosztowych, projektów, rysunków i innych podobnych dokumentów, które są poufne i nie mogą być przez Kupującego udostępniane osobom trzecim w części ani w całości bez pisemnej zgody JH. Naruszenie tego postanowienia uprawnia wystąpienie przez JH na drogę sądową z roszczeniami z tytułu naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
8. JH przyjmuje zwroty opakowań transportowych; zwroty przyjmowane są przez zakład dokonujący danej dostawy. Zwracane opakowania transportowe winny być czyste, wolne od obcych substancji oraz w stosownych przypadkach, posortowane według materiałów opakowaniowych. W razie niespełnienia powyższych warunków, JH uprawniona jest do żądania od Kupującego zwrotu poniesionych kosztów dodatkowych.
C. Termin dostawy, termin realizacji, świadczenie częściowe
1. W przypadku uzgodnienia terminu dostawy, rozumianego jako zobowiązanie się JH do wydania towaru Kupującemu, w miejscu wskazanym w zamówieniu, w okresie wskazanych tygodni bądź miesięcy, bieg terminu dostawy rozpoczyna się z dniem nadesłania Kupującemu pisemnego potwierdzenia zamówienia, jednak nie wcześniej niż w dniu dostarczenia przez Kupującego wszystkich wymaganych informacji, dokumentów, zezwoleń i zgód oraz uznania rachunku bankowego JH kwotą uzgodnionej zaliczki. Bieg terminu dostawy nie może się także rozpocząć przed ustaleniem wszystkich warunków technicznych związanych z zamówieniem. W razie dostarczenia przez Kupującego danych jedynie przybliżonych, wiążące jest potwierdzenie zamówienia. Jeżeli także potwierdzenie zamówienia zawiera wyłącznie dane przybliżone, wiążące terminy dostaw należy potwierdzić z JH odrębnie. W przypadku niewypełnienia w odpowiednim czasie któregokolwiek z powyższych obowiązków, termin dostawy ulega odpowiedniemu wydłużeniu.
2. Jeśli po potwierdzeniu zamówienia Kupujący zgłosi dodatkowe żądania dotyczące zamówienia w tym żądanie dokonania zmian w zamówionym towarze, takie żądanie traktuje się jak złożenie nowego zamówienia. Nowe zamówienie zostanie uwzględnione tylko, jeśli JH uzna jego wykonanie za możliwe; w takim przypadku ustalony w pierwotnym zamówieniu termin dostawy nie wiąże JH i może zostać wyznaczony nowy termin dostawy.
3. Strony nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania spowodowane wystąpieniem siły wyższej, przez co należy rozumieć wystąpienie zdarzenia zewnętrznego, na które Strony nie mają wpływu i nie mogły przewidzieć, w tym wypadki losowe, wojny, katastrofy, zamieszki, klęski żywiołowe, strajki, blokady, spory pracownicze, zmiany stanu prawnego, decyzje administracyjne i zarządzenia organów państwowych. Dotyczy to także okoliczności, gdy tego rodzaju zdarzenia występują u dostawców bądź podwykonawców JH. O chwili rozpoczęcia i ustania siły wyższej każda ze Stron niezwłocznie poinformuje drugą Stronę najpóźniej do 7 dni od momentu jej wystąpienia za pomocą poczty, kuriera, faxu lub poczty elektronicznej. W okresie oddziaływania siły wyższej terminy wykonania zobowiązań Stron ulegają odpowiedniemu wydłużeniu.
4. Jeżeli spełnienie świadczenia z powodu wystąpienia opisanych powyżej nieprzewidzianych okoliczności pociągałoby za sobą poniesienie przez JH znacznej szkody, lub dostarczenie zamówionego towaru jest niemożliwe lub jest możliwe tylko przy poniesieniu znacznych kosztów dodatkowych, bądź też wiązałoby się z nadmiernymi trudnościami, JH zastrzega sobie prawo do odstąpienia od umowy, niezależnie od innych praw przysługujących mu ustawowo.
5. JH zastrzega sobie prawo do świadczenia częściowego. Każdą spełnioną część świadczenia uznaje się za odrębną czynność prawną, która może być rozliczana osobno.
D. Zwłoka w wykonaniu dostawy, przedłużenie terminów dostaw, odstąpienie od umowy
1. W przypadku zwłoki w wykonaniu dostawy przez JH, Kupujący jest uprawniony z tytułu szkody poniesionej w wyniku zaistniałej zwłoki do żądania od JH zryczałtowanego odszkodowania w wysokości nie wyższej niż 0,5% wartości niedostarczonych towarów, za każdy zakończony tydzień zwłoki. Suma tego odszkodowania nie może jednak przekroczyć 5% wartości niedostarczonego towaru.
2. Z zastrzeżeniem postanowień Punktu I.2., Kupującemu nie przysługują żadne dalsze uprawnienia z tytułu zwłoki, a w szczególności roszczenie o odszkodowanie.
3. W przypadku nie odebrania towarów w określonym terminie lub w przypadku odmowy przyjęcia towarów JH zastrzega sobie prawo do obciążenia Kupującego kosztami przechowania towaru w kwocie nie mniejszej niż 1% wartości netto zamówienia za każdy rozpoczęty miesiąc. Ponadto, po bezskutecznym upływie stosownego terminu wyznaczonego przez JH, JH ma prawo rozporządzić zamówionym towarem w inny sposób oraz zrealizować dostawę dla Kupującego w odpowiednio przedłużonym terminie lub od umowy odstąpić.
4. W przypadku nie zapłacenia w terminie za dostarczony/-e towar/-y, JH jest uprawniona do żądania zwrotu przez Kupującego dostarczonych towarów na koszt i ryzyko Kupującego, a Kupujący bezwarunkowo zobowiązuje się wydać przedstawicielowi JH dostarczone towary.
5. Za okres od daty dostawy do chwili zwrotu przedmiotu umowy, Kupujący zapłaci wynagrodzenie zgodnie z aktualnym cennikiem usług wynajmu JH.
6. W przypadku odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn leżących po stronie Kupującego, JH jest uprawniona do żądania od Kupującego zapłaty kary umownej w wysokości co najmniej 20% wartości netto zamówienia, przy czym JH zastrzega sobie prawo do zaliczenia wcześniej wpłaconych zaliczek na poczet kar umownych. Zapłata kary umownej nie wyłącza możliwości domagania się przez JH od Kupującego odszkodowania na zasadach ogólnych.
7. W przypadku jednostronnego odstąpienia od umowy przez JH, ze swojej winy, JH dokona zwrotu zaliczki w pełnej wysokości.
8. JH zastrzega sobie prawo do zawieszenia wykonywania usług lub dostawy towarów do czasu zapłaty wszystkich przeterminowanych zobowiązań Kupującego wobec JH. W takim przypadku wydłużeniu także ulega termin dostawy zamówienia będącego w trakcie realizacji.
E. Przyjęcie dostawy, zwłoka w przyjęciu dostawy, odstąpienie od umowy
1. Od dnia otrzymania zawiadomienia o gotowości do wydania towaru, Kupujący będzie uprawniony i zobowiązany do odebrania zamówionego towaru, a w przypadku uzgodnionej dostawy przez JH do określonego miejsca – do przyjęcia towaru z chwilą jego dostarczenia. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez Kupującego powyższego zobowiązania, Kupujący ponosi powstałe koszty dodatkowe (np. koszty przechowania i utrzymania). Po bezskutecznym upływie uzasadnionego terminu wyznaczonego przez JH, JH uprawniona będzie do odstąpienia od umowy i rozporządzenia zamówionym towarem w inny sposób, a także do żądania odszkodowania, niezależnie od ewentualnych innych przysługujących roszczeń. Wyznaczanie dodatkowego terminu nie jest wymagane, jeśli odmowa przyjęcia zamówionego towaru przez Kupującego jest istotna i definitywna. Z momentem powstania zwłoki Kupującego w odbiorze dostawy jednocześnie przechodzi na Kupującego ryzyko przypadkowej utraty i pogorszenia zamówionego towaru. Na żądanie Kupującego, JH może zorganizować ubezpieczenie towaru, pod warunkiem otrzymania zaliczki na ten cel od Kupującego.
2. W razie przerwania czynności zmierzających do realizacji zamówienia na wyraźne żądanie Kupującego, Kupujący zobowiązany jest uiścić w terminie dwóch tygodni kwoty zafakturowane według zestawienia za prace już wykonane, pomniejszone o uprzednio dokonane płatności.
F. Ceny i warunki płatności, podatek VAT
1. Ceny podane przez JH odnoszą się wyłącznie do określonej w zamówieniu ilości towaru.
2. Cena nie uwzględnia kosztów transportu do miejsca przeznaczenia wskazanego przez Kupującego, załadunku oraz wyładunku i ubezpieczenia, chyba, że Strony w odrębnym pisemnym uzgodnieniu postanowią inaczej.
3. Cena nie zawiera obowiązkowej opłaty za dopuszczenie towaru do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) naliczonej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 26.11.2010r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego). UDT przeprowadzi stosowne badanie na podstawie odrębnego upoważnienia wydanego JH przez Kupującego i kosztami obciąży Kupującego.
4. Cena ustalona jest w EUR lub w PLN, lub jako równowartość w PLN odpowiedniej kwoty wyrażonej w EUR, przeliczonej na PLN po kursie określonym w ofercie handlowej obowiązującym w dniu wystawienia faktury końcowej za dostarczony towar czy usługę.
5. Cena podana w ofercie lub ustalona w umowie nie zawiera podatku VAT.
6. W przypadku decyzji o finansowaniu zakupu towaru w formie leasingu, Kupujący zobowiązany jest dostarczyć do JH zamówienie wystawione przez leasing wraz z niezbędnymi dokumentami najpóźniej 14 dni przed planowaną datą dostawy towaru. Jeżeli wskazany termin nie zostanie dotrzymany, JH ma prawo dostarczyć towar i wystawić fakturę na Kupującego, a Kupujący podejmie ewentualne dalsze kroki w celu zmiany finansowania przez zastosowanie leasingu zwrotnego.
7. JH zastrzega sobie prawo zmiany ceny, jeżeli od dnia ogłoszenia oferty do dnia złożenia zamówienia przez Kupującego upłynie okres dłuższy niż 1 miesiąc.
8. JH jest uprawniona do żądania zapłaty ceny w wysokości i w formie podanej w fakturze z chwilą wydania Kupującemu zamówionego towaru. Strony mogą określić w formie pisemnej inny termin zapłaty ceny.
9. Jeżeli towar jest dostarczany partiami, obowiązek zapłaty ceny powstaje sukcesywnie, z chwilą dostarczenia każdej kolejnej partii towaru, chyba, że strony postanowiły inaczej, w szczególności, że zapłata nastąpi po dostarczeniu ostatniej partii towaru.
10. W stosunku do Kupujących, którzy po raz pierwszy składają zamówienia na towary, JH zastrzega sobie prawo żądania referencji od dotychczasowych ich dostawców, potwierdzających ich rzetelność handlową.
11. JH jest uprawniona według swego uznania żądać od Kupującego zaliczki lub innego zabezpieczenia wykonania umowy.
12. Wraz ze złożeniem zamówienia Kupujący może być zobowiązany do wpłaty zaliczki na poczet ceny towaru w wysokości określonej przez JH. Pozostałą część ceny Kupujący jest wówczas zobowiązany zapłacić w formie i terminie podanym na fakturze. Brak zapłaty pozostałej części ceny uprawnia JH do zatrzymania całości lub części wpłaconej zaliczki tytułem kary umownej. Zapłata kary umownej nie wyłącza możliwości domagania się przez JH od Kupującego odszkodowania na zasadach ogólnych.
13. Zaliczka wpłacona przez Kupującego nie podlega zwrotowi (z zastrzeżeniem D.7).
14. Jako zabezpieczenie realizacji zamówienia, płatności i wypełnienia zobowiązań względem JH, JH może oprócz zaliczki dodatkowo żądać od Kupującego wystawienia i złożenia weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową lub dostarczenia odpowiedniej gwarancji bankowej.
15. W przypadku przekroczenia wyznaczonego terminu płatności o 30 dni JH ma prawo odstąpienia od umowy z winy Kupującego. W takim przypadku zastosowanie mają przede wszystkim zapisy zawarte w pkt D4, D5, D6.
16. Złożone reklamacje w szczególności, co do wysokości kwot wykazanych w fakturze lub błędów formalnych faktury, nie zwalniają Kupującego z obowiązku terminowej zapłaty bezspornej części należności.
17. Za datę zapłaty uważa się dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy JH.
18. Jeżeli dostarczony przez JH towar jest oczywiście wadliwy co do części dostawy, Kupujący jest zobowiązany do zapłaty ceny za część dostarczonych towarów wolną od wad.
19. Za nieterminowe płatności JH jest uprawniona domagać się od Kupującego zapłaty ustawowych odsetek.
20. Kupującemu przysługuje prawo potrącenia lub zatrzymania względem roszczeń JH tylko wtedy, jeśli jego roszczenia zostaną stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, są bezsporne lub zostaną przez JH uznane.
G. Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
1. JH zastrzega sobie prawo własności sprzedanych towarów do chwili zapłaty przez Kupującego całości ceny wszystkich dostarczonych towarów. Zastrzeżenie prawa własności sprzedanych towarów jest skuteczne względem wierzycieli Kupującego.
2. W przypadku opóźnienia płatności ze strony Kupującego, JH ma prawo na koszt Kupującego żądać chwilowego wydania zastrzeżonego towaru w celu zabezpieczenia na nim swoich praw. Niniejszego żądania nie uznaje się za wykonanie prawa odstąpienia. Jeśli zastrzeżony towar znajduje się w posiadaniu osoby trzeciej, Kupujący winien na pierwsze żądanie poinformować o miejscu, w którym towar się znajduje i niniejszym oświadcza, że zgadza się na przejęcie posiadania tego towaru przez JH.
3. Z chwilą wszczęcia postępowania naprawczego lub upadłościowego w stosunku do Kupującego jest on zobowiązany oznaczyć towar w sposób wskazujący zastrzeżenie prawa własności na rzecz JH. W przypadku zajęcia towaru stanowiącego własność JH w toku postępowania egzekucyjnego skierowanego do majątku Kupującego, jest on zobowiązany niezwłocznie poinformować JH o tym fakcie oraz przesłać do JH kopię postanowienia o zajęciu i związanej z nim dokumentacji. W razie wniesienia przez JH powództwa przeciwegzekucyjnego na podstawie art. 840 kodeksu postępowania cywilnego, Kupujący zobowiązany jest zwrócić JH poniesione koszty sądowe i pozasądowe, jeśli JH nie uzyska zwrotu tych kosztów od osoby trzeciej, przeciw której powództwo wniesiono.
4. Kupujący nie ma prawa zbycia wierzytelności przysługujących w stosunku do JH na rzecz osób trzecich.
5. Kupujący z chwilą zawarcia umowy sprzedaży zgodnie z OWDiG ceduje na JH wszelkie wierzytelności i prawa wynikające ze sprzedaży zastrzeżonego towaru.
6. Jeśli Kupujący wykorzystuje towar zastrzeżony we własnych obiektach, to przez czas obowiązywania zastrzeżenia własności na rzecz JH nie jest uprawniony do odsprzedawania, zastawiania ani przenoszenia na zabezpieczenie całości lub części towaru zastrzeżonego bez uprzedniej wyraźnej zgody JH na piśmie.
7. Wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego lub upadłościowego w stosunku do majątku Kupującego uprawnia JH do odstąpienia od umowy i żądania natychmiastowego zwrotu towaru zastrzeżonego.
8. W razie odsprzedaży towaru zastrzeżonego, Kupujący niniejszym ceduje na JH, a JH przejmuje, wszelkie wynikające z odsprzedaży przyszłe roszczenia Kupującego względem dalszego nabywcy. Prawo do windykacji należności przysługuje Kupującemu jak i JH, z tym, że JH powstrzyma się od windykacji tak długo, jak długo Kupujący będzie wykonywał swoje zobowiązania płatnicze i nie nastąpi pogorszenie jego sytuacji finansowej zagrażające należytej realizacji tych zobowiązań, na przykład w przypadku zgłoszenia przez Kupującego wniosku o wszczęcie postępowania naprawczego, układowego lub upadłościowego. W takiej sytuacji, Kupujący zobowiązany jest do przekazania JH na jej pierwsze żądanie wszelkich informacji i dokumentów niezbędnych do windykacji.
H. Gwarancja i reklamacje
1. JH ponosi odpowiedzialność z tytułu gwarancji za wszystkie wady materiałowo-produkcyjne dotyczące dostarczonego towaru, pod warunkiem ich stwierdzenia i uznania stosownym protokołem. JH uzupełni wszelkie braki i usunie wady na swój koszt.
2. Termin gwarancji liczony jest od dnia dostawy i wynosi:
nowe wózki widłowe – 12 miesięcy z ograniczeniem do 2000 motogodzin pracy;
wszystkie silniki elektryczne produkcji grupy Jungheinrich w nowych wózkach widłowych – 24 miesiące bez limitu godzinowego;
regały i systemy magazynowe zgodnie z dodatkowymi warunkami określonymi w karcie gwarancyjnej – 12 miesięcy;
regały przesuwne oraz regały LRK i PRK – 12 miesięcy;
oryginalne części zamienne dostarczone i zamontowane przez JH – 12 miesięcy;
akumulatory i prostowniki – 12 miesięcy.
3. Naprawy gwarancyjne są wykonywane całkowicie nieodpłatnie, z zastrzeżeniem, iż czynności obsługi codziennej, przeglądy konserwacyjne, regulacje, zmiany parametrów itp. nie stanowią napraw gwarancyjnych i są dodatkowo płatne.
4. Podstawą roszczeń gwarancyjnych Kupującego jest oryginalna faktura i karta lub książka gwarancyjna wystawiona przez JH.
5. Gwarancją objęte są wyłącznie towary z aktualnym gwarancyjnym przeglądem konserwacyjnym wykonanym wyłącznie przez serwis JH, eksploatowane zgodnie z przeznaczeniem, instrukcją obsługi i warunkami gwarancji oraz zainstalowane zgodnie z normami technicznymi.
6. Odpowiedzialnością z tytułu gwarancji nie są objęte:
usterki wynikające z niezgodnego z przeznaczeniem używania towaru (np. przeciążenie, nadmierna eksploatacja, niewłaściwa powierzchnia pracy wózka, niekorzystne warunki pogodowe np. deszcz, śnieg, grad, agresywne środowisko pracy) lub wynikające z nieprzestrzegania instrukcji obsługi;
usterki wynikające z lekkomyślności, niedbalstwa, zniszczenia, spóźnionego sygnalizowania usterek, braku konserwacji lub niewłaściwe wykonywanej konserwacji, użycia niewłaściwego sprzętu, braku bieżącej obsługi;
usterki wynikające z błędnego montażu, wadliwej instalacji lub rozruchu przez Kupującego lub osoby trzecie;
usterki wynikające z używania towaru w mroźni z naruszeniem odrębnych zasad użytkowania wózków widłowych i pozostałych urządzeń JH w wersji mroźniczej;
eksploatacyjne zużycie poszczególnych elementów takich jak: rolki, łożyska, koła, opony, świece, bezpieczniki, żarówki, okładziny cierne, paski napędowe, szczotki silników elektrycznych, styki elektryczne, elementy zawieszenia masztu, rolki masztu, łańcuchy, maszt, układ skrętu, elementy filtrujące oraz płyny i środki smarujące;
wszelkie usterki powstałe na skutek uszkodzeń mechanicznych lub zdarzeń losowych (np. przez zalanie, pożar, kradzież, wandalizm);
czyszczenie wózka, czyszczenie układu zasilania paliwem (gaz, diesel), czyszczenie układu chłodzenia, chłodnicy, itp.
7. Wszelkie naprawy, przeglądy konserwacyjne, gwarancyjne przeglądy konserwacyjne, udoskonalenia i inne zmiany dokonane w towarze zakupionym w JH przeprowadzone przez Kupującego lub osoby trzecie bez uprzedniego pisemnego uzgodnienia z JH powodują wyłączenie roszczeń z gwarancji na cały towar i nie są objęte odpowiedzialnością JH z tytułu gwarancji.
8. Pod rygorem utraty gwarancji obowiązkiem Kupującego jest przestrzeganie terminów obowiązkowych, płatnych gwarancyjnych przeglądów konserwacyjnych towarów dostarczonych przez JH, wykonywanych wyłącznie przez serwis JH, zgodnie z harmonogramem:
wózki widłowe elektryczne nowe – pierwszy przegląd po pierwszych 100 mth, lecz nie później niż w ciągu 1 miesiąca od daty dostawy, kolejne – co 6 miesięcy, nie rzadziej jednak niż co 1000 motogodzin;
wózki widłowe spalinowe nowe – pierwszy przegląd po pierwszych 100 mth, lecz nie później niż w ciągu 1 miesiąca od daty dostawy, kolejne – co 6 miesięcy, nie rzadziej jednak niż co 500 motogodzin;
wózki widłowe używane, jeśli są objęte gwarancją – pierwszy przegląd po pierwszych 500 mth, lecz nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty dostawy;
regały i systemy magazynowe – pierwszy przegląd w ciągu 12 mieisięcy od daty dostawy, kolejne nie rzadziej, niż co 12 miesięcy;
regały LRK i PRK – pierwszy przegląd w ciągu 1 miesiąca od daty dostawy, kolejne nie rzadziej, niż co 6 miesięcy;
akumulatory i prostowniki – pierwszy przegląd w ciągu 3 miesięcy od daty dostawy, kolejne nie rzadziej, niż co 6 miesięcy;
JH zastrzega sobie prawo odmowy wykonania płatnych przeglądów gwarancyjnych, jeśli ewidencja księgowa JH wykaże opóźnienie w zapłacie za wcześniej dostarczone usługi lub towary powyżej 14 dni.
9. Kupujący jest obowiązany zbadać dostarczone towary w chwili ich wydania przez JH. Wady widoczne i oczywiste Kupujący powinien zgłaszać w formie pisemnej niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 5 dni od wydania towaru, wady ukryte należy zgłaszać niezwłocznie po ich wykryciu. Odnosi się to także do reklamacji ilości towarów oraz dostawy innego towaru niż określono w zamówieniu lub umowie. Data wykrycia wady powinna być udokumentowana. W przypadku spóźnionej reklamacji roszczenia Kupującego z tytułu gwarancji wygasają.
10. W przypadku uzasadnionej reklamacji Kupujący jest uprawniony do żądania usunięcia wady w terminie 14 dni od dnia dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez JH lub – w przypadku, gdy według wyboru JH, wady towaru mają zostać usunięte u Kupującego – w terminie 14 od dnia dokonania zgłoszenia reklamacyjnego przez Kupującego. W przypadku, gdy usunięcie wady we wskazanym terminie przekracza możliwości serwisowe JH, Strony porozumieją się w przedmiocie wydłużenia terminu usunięcia wady, uwzględniając aktualne możliwości handlowe i serwisowe JH.
11. Części zamówionego towaru, których wadliwość w momencie przejścia ryzyka na Kupującego została udowodniona, będą nieodpłatnie naprawione albo powtórnie dostarczone w stanie wolnym od wad, według wyboru JH. Własność części wymienianej w trybie naprawy gwarancyjnej przechodzi na JH z momentem odłączenia. Kupujący winien umożliwić JH wykonanie napraw gwarancyjnych w stosownym czasie.
12. Poza roszczeniami określonymi w OWDiG Kupujący jest uprawniony do żądania obniżenia uzgodnionej ceny zakupu lub wymiany towaru na nowy wolny od wad, jeżeli towar był już naprawiany trzykrotnie, a wada dotyczy tego samego elementu, jest istotna i nie można jej usunąć.
13. Z zastrzeżeniem postanowień Punktu I.2, odpowiedzialność odszkodowawcza JH z tytułu zawartych umów jest wyłączona. Kupującemu nie przysługują żadne dalsze roszczenia odszkodowawcze, zwłaszcza roszczenia o zwrot kosztów, które nie przyniosły rezultatu oraz roszczenia o odszkodowanie, w tym też nie może dochodzić odpowiedzialności za szkody pośrednie i następcze, które nie stanowią normalnych następstw działania lub zaniechania JH, z którego szkoda wynikła.
14. Jeżeli pomimo wykrycia wady towaru jest on nadal użytkowany, JH odpowiada wyłącznie za wadę pierwotną.
15. JH zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian technicznych służących polepszeniu właściwości towaru.
I. Odpowiedzialność
1. Postanowienia Punktów H oraz I.2-3, z wyłączeniem wszelkich innych roszczeń Kupującego, stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy Kupujący nie jest w stanie korzystać z zamówionego towaru zgodnie z umową z powodu umyślnego zawinionego niezastosowania się przez JH do otrzymanych sugestii, poleceń, bądź na skutek wskazówek udzielonych przez JH przed albo po zawarciu umowy lub z powodu innych naruszeń obowiązków, za które JH ponosi odpowiedzialność, w szczególności związanych z instrukcjami użytkowania lub konserwacji, wydanymi przez JH dla zamówionych towarów.
2. Odpowiedzialność JH z tytułu szkód powstałych poza zamówionym towarem (takich jak utrata zysków, utrata korzyści, które Kupujący mógłby osiągnąć gdyby szkoda nie nastąpiła, utrata produkcji, inne szkody pośrednie i następcze, szkody finansowe, zwrot kosztów, które nie przyniosły rezultatu), niezależnie od ich podstawy prawnej, ograniczona jest do normalnych następstw działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła w następujących przypadkach: wina umyślna, rażące niedbalstwo po stronie przedstawicieli prawnych lub wyższego kierownictwa, celowe nieujawnienie wady lub istnienie wady, której brak był przez JH zagwarantowany (jednak w takim przypadku wyłącznie w zakresie, w jakim zamiarem gwarancji było zabezpieczenie Kupującego przed poniesioną szkodą), szkoda na osobie, w tym utrata zdrowia i życia, roszczenia na podstawie z art. 4491 do art. 44910 k. c o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
3. Wyłącza się odpowiedzialność z tytułu wszelkich innych roszczeń.
4. Składając zamówienie, Kupujący wyraża zgodę na przetwarzanie przez JH jego danych osobowych dla celów realizacji umowy, przekazania ich osobom trzecim dla potrzeb sprawdzenia zdolności kredytowej Kupującego, które to osoby trzecie zostały przez JH zobowiązane w taki sam sposób do zachowania poufności danych. Ponadto Kupujący wyraża zgodę na otrzymywanie wszelkich informacji handlowych i reklamowych związanych z ofertą JH. Administratorem danych osobowych jest Jungheinrich Polska Sp. z o.o., Bronisze k/Warszawy, ul. Świerkowa 3, 05-850 Ożarów Mazowiecki. Dane osobowe są chronione zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1182) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tekst jednolity z 2013 r. poz. 1422) w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób trzecich. Kupującemu przysługuje prawo do nieodpłatnej informacji na temat jego danych oraz poprawienia, zablokowania, jak też do usunięcia takich danych oraz/lub odmowy lub odwołania zezwolenia na przetwarzanie danych do celów reklamowych w dowolnym momencie. W tym celu Kupujący pisemnie zawiadomi JH o swojej decyzji podając firmę, nazwiska oraz pełny adres.
J. Wyłączenie cesji roszczeń
Roszczenia Kupującego względem JH nie mogą być przenoszone na inne osoby.
K. Miejsce wykonania, przejście ryzyka, właściwość sądów i prawo właściwe
1. Miejscem wykonania umowy jest siedziba JH.
2. Kupujący ponosi ryzyko losowej utraty lub uszkodzenia zamówionego towaru od momentu jego wydania (art.612 k.c. w związku z art.548 k.c.).
3. Dla wykładni i stosowania umowy i OWDiG właściwe jest prawo polskie.
4. Wszelkie spory mogące wynikać z umowy zawartej z Kupującym lub z OWDiG będą rozstrzygane przez właściwy sąd dla miejsca wykonania umowy.