Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek elektryczny – jaki wybrać? Wszystko co powinieneś wiedzieć

2022-06-28
Kominek elektryczny – jaki wybrać? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Kominki od setek lat dekorują wnętrza i dostarczają do nich ciepło. Przez stulecia zmieniała się jednak ich forma, a do budowy wykorzystywano inne materiały. Obecnie ważną rolę w ich konstrukcji odgrywają nowoczesne technologie. Są nimi specjalne płaszcze wodne oraz wkłady z możliwością rozprowadzania ciepła po całym domu. Do wyjątkowo funkcjonalnych zaliczają się też kominki elektryczne. Jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepszy model do domu?

Jakie są rodzaje kominków elektrycznych

Kominek jest marzeniem wielu osób, jednak jego tradycyjny wariant z paleniskiem i możliwością rozpalenia ognia nie jest dostępny dla każdego. Wynika to między innymi z konstrukcji i specyfiki budynku oraz obowiązkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych. O ile w domu jednorodzinnym wnętrze można dostosować, w bloku wielorodzinnym jest to już trudne, a niekiedy nawet niemożliwe.

Kominek elektryczny ma znaczną przewagę nad tradycyjnym. Nie wymaga bowiem systemu wentylacji, specjalnego zabezpieczenia podłoża, opał w jego wnętrzu nie rozgrzewa się do wysokiej temperatury ani nie generuje iskier. Dzięki temu jest w pełni bezpieczny i może funkcjonować jak każdy grzejnik pokojowy czy lampa.

Nowoczesne kominki elektryczne są też wygodne w obsłudze, a w celu „rozpalenia” wirtualnego ognia wystarczy włączyć je do gniazdka. Atutem jest też możliwość wyboru pomiędzy konstrukcjami o różnym kształcie i przeznaczeniu. Poniżej opisaliśmy cztery najpopularniejsze typy kominków elektrycznych.

Kominki z obudową – są to konstrukcje, które wyglądem przypominają klasyczny kominek z paleniskiem. Obudowa, czyli zewnętrzne obramowanie, może być wykonana w dowolnym stylu.

DIMPLEX HAYDN OPTIFLAME - KOMINEK ELEKTRYCZNY Z OBUDOWĄ

Przykładem jest Dimplex Haydn Optiflame – kominek elektryczny z obudową, która formą nawiązuje do wzornictwa antycznego. Konstrukcja w białym kolorze jest wyposażona w dwie boczne kolumny oraz charakterystyczne dla stylu zwieńczenie z drewnianym blatem. W kolekcji kominków z obudową są też modele nowoczesne o bardzo prostej formie, klasyczne z wykończeniem fornirowanym drewnem, imitujące kamień czy metal.

Kominki ścienne – są to specjalne wkłady kominkowe w kształcie kwadratowym lub prostokątnym, niekiedy mocno wydłużone, przeznaczone do montażu w ścianie. Zewnętrzna rama po zamontowaniu integruje się z powierzchnią ściany, a komora za szkłem jest w niej zagłębiona.

DIMPLEX VIVENTE 150 OPTIFLAME - WKŁAD KOMINKOWY DO MONTAŻU ŚCIENNEGO

W tej grupie można znaleźć nowoczesne kominki do salonu panoramiczne takie jak Dimplex Vivente 150 Optiflame, których szerokość może wynosić nawet 150 cm. Takie modele świetnie sprawdzają się w ścianach dzielących przejścia czy w wewnętrznych filarach i występach ściennych. W tych ostatnich mogą być umieszczane tak, że wnętrze z paleniskiem jest widoczne z trzech stron lub jako kominki elektryczne narożne.

Kominki do zabudowy – są to zarówno kominki zabudowane w ścianie jak i przeznaczone do montażu w zespole zabudowy meblowej. Charakteryzują się prostą konstrukcją, złożoną z wewnętrznej komory z paleniskiem oraz ramy wykończeniowej.

DIMPLEX DANVILLE ANTYCZNY MOSIĄDZ OPTI-MYST - KOMINEK ELEKTRYCZNY DO ZABUDOWY

Front takiego modelu może być dodatkowo stylizowany, czego przykładem jest Dimplex Danville Antyczny Mosiądz Opti-Myst. Dzięki charakterystycznemu wykończeniu przypomina on klasyczny kominek w stylu antycznym, z tym, że jest zintegrowany ze ścianą, a nie wysunięty na pomieszczenie. Zarówno ta cecha konstrukcyjna, jak i niewielkie wymiary sprawiają, że ten model świetnie sprawdzi się w mniejszych wnętrzach.

Kominki wolnostojące – w dużych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem może być kominek elektryczny LED, który nie jest zintegrowany z meblami czy ścianą. Można go więc wygodnie przemieszczać w inne miejsce pokoju, a nawet do innego pomieszczenia. Modele elektryczne nie wymagają wentylacji czy specjalnie przygotowanego w pobliżu gniazdka. Jest to jedna z najbogatszych pod względem wzornictwa kategorii. Dostępne na rynku modele różnią się wielkością, kształtem, akcesoriami, stylem dekoratorskim i wieloma innymi cechami.

Ile kominki elektryczne zużywają prądu, czy można ogrzać nim mieszkanie?

Kominki elektryczne mogą pełnić dwie funkcje – dekoracyjna i grzewczą. W pierwszym wypadku zazwyczaj konstrukcja jest ograniczona do oświetlenia LED, które jest energooszczędne i nie zużywa dużej ilości prądu. Decydując się na takie rozwiązanie i korzystając z niego 2-3 godziny dziennie, użytkownik z pewnością nie odczuje tego na własnej kieszeni. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy wybierze on kominek elektryczny z funkcją grzania.

Takie rozwiązanie nie jest przeznaczone do zimowego ogrzewania wnętrz. Pozwala jednak podnieść temperaturę pomieszczenia po zakończeniu sezonu grzewczego, gdy na zewnątrz bywa jeszcze chłodno lub zimą, gdy domowe C.O. nie wystarcza. Koszty eksploatacji są jednak uzależnione od wielu czynników. Jednymi z ważniejszych są klasa grzewcza urządzenia i czas korzystania z kominka. Przy ogrzewaniu wnętrza 2-3 godziny dziennie trzeba się jednak liczyć z kosztami rzędu 200-250 zł.

Dobierz kominek do stylu wnętrza

Chcesz stworzyć przytulną atmosferę w salonie lub sypialni? Pragniesz cieszyć się zimą przyjemnym widokiem imitacji ognia, a może również przyjemnym ciepłem? Podstaw na elektryczny kominek. Jaki dobrać urządzenie do wnętrza? W Agro-Metal znajdziesz wiele wzorów tych urządzeń, przeznaczonych do montażu w domach jednorodzinnych i zbiorowym budownictwie. Różnorodność wymiarów, stylów i sposobów montażu pozwoli Ci dopasować model do specyfiki Twojego mieszkania.

Wybierz nowoczesny kominek elektryczny do zabudowy, kominek ścienny z funkcją grzania lub wygodny wariant wolnostojący!

pixel