Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

2022-11-29
Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Awaria zasilania potrafi skutecznie zdestabilizować nasz dzisiejszy, mocno zelektryfikowany świat. Czasami jest to wyłącznie chwilowa przerwa w dostawie prądu, jednak zdarza się, że braki zasilania mogą potrwać nawet kilkanaście godzin lub dłużej. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Odpowiedzią na to pytanie są agregaty prądotwórcze, o których w ostatnim czasie jest coraz głośniej. Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Czym kierować się podczas zakupu? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

Jakie ma mieć zastosowanie?

Określenie zastosowania agregatu prądotwórczego jest jednym z czynników decydujących podczas wyboru urządzenia. Niektórzy producenci w swojej ofercie mają agregaty dedykowane w zdecydowanej większości pracy ciągłej, inni zaś produkują maszyny do zasilania awaryjnego. Wbrew pozorom, są to dwa różne agregaty, przeznaczone do dwóch różnych zadań.

Brak prądu spowodowany awarią zasilania potrafi być bardzo problematyczny, dlatego do takich sytuacji polecane są agregaty do zasilania awaryjnego, czyli urządzenia dedykowane głównie domom jednorodzinnym. Taki agregat prądotwórczy do domu doskonale poradzi sobie z kilkugodzinnym brakiem zasilania z sieci, zapewniając domownikom komfort i brak problemów z rozmrożoną lodówką.

Agregat prądotwórczy do zasilania stałego musi wyróżniać się dużą mocą oraz nieprzerwanym działaniem. Najczęściej używane są w fabrykach, zakładach pracy, foodtruckach i na budowach, czyli wszędzie tam, gdzie nie może zabraknąć zasilania. Rozsądnym wyborem w przypadku agregatu na budowę jest agregat diesla o trójfazowym napięciu 400V.

Agregat na diesla czy benzynę?

Dylemat wyboru paliwa nie jest zarezerwowany wyłącznie dla motoryzacji, ponieważ agregaty prądotwórcze także korzystają z benzyny i oleju napędowego. Co ciekawe, w przypadku agregatów prądotwórczych sytuacja wygląda podobnie jak w samochodach.

Agregaty benzynowe lepiej pracują na krótkich dystansach, dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku zasilania awaryjnego. Ciągła praca wymaga trwałego i wytrzymałego na stałe obciążenie silnika, przez co generatory prądu diesla najlepiej sprawdzają się jako agregaty do pracy stałej. Z tego też powodu, podczas wyboru urządzenia, błędem będzie kierowanie się rodzajem paliwa, z którego korzysta i związanymi z tym teoretycznymi oszczędnościami.

Agregator musi charakteryzować się trwałością oraz najwyższą jakością wykonania, ponieważ będzie on mocno eksploatowany (szczególnie w przypadku agregatów do pracy stałej). Dlatego najlepiej stawiać na sprawdzone i renomowane firmy, takie jak Honda czy Pramac.

Jakie ma mieć napięcie i moc?

Napięcie i moc generatora prądu są kluczowe, aby wszystkie urządzenia podłączone do sieci działały poprawnie. Jeśli chodzi o napięcie, to generatory dzielimy na dwie grupy – 230V oraz 400V, czyli generatory jednofazowe i trójfazowe.

W domach jednorodzinnych najczęściej używane są urządzenia potrzebujące do swojej pracy napięcia rzędu 230V, czyli jednofazowe. Charakteryzują się one niewielką mocą i zaliczamy do nich telewizory, komputery, lodówki, pralki i niewielkie silniki elektryczne.

Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku zapotrzebowania na energię urządzeń o większej mocy, takich jak maszyny budowlane, przemysłowe czy trójfazowe ogrzewanie elektryczne. Rozwiązaniem w takim przypadku są agregaty trójfazowe 400V.

Jeśli chodzi o moc takiego generatora, to najważniejsze jest zapotrzebowanie na energię wszystkich podłączonych do agregatu urządzeń. Wówczas dobiera się taki agregat prądotwórczy, który będzie w stanie zapewnić moc z odpowiednim zapasem.

Rodzaj agregatu w zależności od typu odbiorników

Wybór agregatu prądotwórczego powinien być uzależniony od wielu różnych czynników, jednakże jednym z najważniejszych aspektów jest typ odbiorników. To właśnie ten szczegół definiuje zapotrzebowanie na ilość energii oraz odpowiednie napięcie (jednofazowe lub trójfazowe). Najlepszym zobrazowaniem tego problemu jest przedstawienie konkretnych typów odbiorników elektrycznych.

Jakie są typy odbiorników elektrycznych?

Odbiorniki rezystancyjne to urządzenia przetwarzające energię elektryczną w ciepło lub światło. Z tego powodu nie stawiają one wysokich wymagań co do zasilacza. Do grona takich przyrządów możemy zaliczyć żarówki i ogrzewanie nieposiadające silnika elektrycznego. Warto dodać, że do odbiorników rezystancyjnych możemy zaliczyć także wszelkie urządzenia, jak komputery i telewizory.

Kolejną grupą odbiorników elektrycznych są te indukcyjne. Zaliczają się do nich wszystkie urządzenia, które wyposażone są w napęd elektryczny. Ich wspólną cechą charakterystyczną są spadki mocy powstałe w wyniku tarcia niektórych części silnika oraz zachodzącą w nich indukcją.

Co ciekawe, indukcyjne odbiorniki elektryczne do skutecznego włączenia wymagają dużo większej mocy niż określono to w tabliczce znamionowej. W niektórych przypadkach może być to nawet dziewięciokrotnie wyższa wartość. Dlatego też zapas mocy na indukcyjne odbiorniki elektryczne musi być spory. Do urządzeń tych zaliczamy elektronarzędzia, kompresory, wyposażenie gospodarstwa domowego (np. lodówka).

Ostatnim rodzajem są odbiorniki nieliniowe, czyli grupa urządzeń do których zalicza się falowniki, sprzęt komputerowy i zasilacze UPS.

Rodzaje odbiorników według wysokości prądu pobieranego w trakcie rozruchu

Skuteczny rozruch urządzeń elektryczny wymaga odpowiedniej ilość mocy. Wartość ta różni się nie tylko w zależności od rodzaju urządzenia, ale także ze względu na jego budowę. Z tego też powodu warto nakreślić, jakie wartości rozruchowe będą osiągały konkretne urządzenia – zarówno w przypadku agregatów jednofazowych, jak i trójfazowych.

Agregaty jednofazowe potrzebują mocy:

1-2 razy większej dla:

  • odbiorników z silnikiem komutatorowym (elektronarzędzia, takie jak wiertarki, szlifierki, przecinarki),
  • urządzeń grzewczych,
  • oświetlenia ledowego i żarowego,
  • urządzeń elektronicznych RTV i AGD (telewizory, komputery, zamrażarki, lodówki, odkurzacze).

1,5 razy większej dla:

  • spawarek,
  • odbiorników z silnikiem elektrycznym z falownikiem.

1,7 razy większej dla zasilaczy awaryjnych UPS.

Agregaty trójfazowe potrzebują mocy:

  • 1,5 razy większej dla odbiorników z silnikiem elektrycznym z falownikiem.

3 razy większej dla:

  • urządzeń z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt z softstartem (sprzęt z łagodnym rozruchem),
  • urządzenia z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w gwiazdę i są to hydrofory, betoniarki, pompy czy betoniarki).

5 razy większej dla oświetlenia sodowego.

9 razy większej dla odbiorników z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt, czyli maszyny z bardzo ciężkim rozruchem, takie jak hydrofory, pompy i betoniarki starsze rocznikowo.

Jaki agregat wybrać? - Podsumowanie

Wybór agregatu prądotwórczego wymaga wzięcia pod uwagę wielu istotnych czynników. Warto zaznaczyć, że najbardziej kluczowe jest określenie rodzaju generatora w zależności od Twoich potrzeb.

W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdza się agregat do zasilania awaryjnego, który pozwoli na swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania. Dla przedsiębiorstw, zakładów pracy czy foodtracków zalecane są agregaty prądotwórcze do pracy stałej, zapewniające odpowiedni poziom mocy przez długi czas.

pixel